top of page
Szukaj

Journaling - co daje prowadzenie dziennika, jak pisać w dzienniku i tematy

  • Zdjęcie autora: Marta
    Marta
  • 12 sty 2024
  • 3 minut(y) czytania

Odkąd zaczęłam prowadzić dziennik, zauważyłam dużo pozytywnych efektów z tym związanych w swoim codziennym życiu.


Przyznam Ci się szczerze, że miałam różne etapy zapisywania swoich myśli - najpierw robiłam to po sesjach terapii, później próbowałam wyrobić sobie nawyk codziennego pisania, a teraz piszę wtedy, kiedy czuję, że tego potrzebuję. Często codziennie, a niekiedy rzadziej.


Po co zaprzątam sobie tym głowę? W tym artykule opowiem Ci co daje pisanie dziennika i jak zacząć pisać dziennik.



Co daje prowadzenie dziennika?


Pisanie dziennika to nie tylko przelewanie słów na papier. To ogromne narzędzie, które polecam za każdym razem, kiedy ktoś mnie pyta jak zacząć dbać o siebie.


Dlaczego? Mam kilka powodów!


Najważniejsza zaleta prowadzenia dziennika to dla mnie przede wszystkim pogłębianie relacji z samą sobą. Spisywanie swoich przemyśleń pomaga mi zrozumieć co czuję i skąd się biorą moje emocje. Co więcej, zapisywanie swoich myśli, pozwala mi na powrót do nich w potrzebie, a ona pojawia się zwykle wtedy, kiedy coś mi doskwiera.


Journaling wycisza mnie najbardziej ze wszystkich możliwych czynności, których próbowałam w momencie przebodźcowania. Znasz to uczucie, kiedy głowa pęka od nadmiaru przeplatających się myśli? W takim momencie zawsze biorę notes, długopis i piszę wszystko co akurat pojawia mi się w głowie. Uwielbiam taki reset.


Sen jest niezbędny do regenerowania organizmu. Nie taki zwykły sen, ale skuteczny i wystarczający. Nie będę teraz opowiadać o tym jak dbam o swój sen bo to temat na inny artykuł. Wiedz jednak, że journaling to istotny element mojej wieczornej rutyny. Jeśli mam problemy ze snem, wiąże się to zwykle z męczącą myślą. Dany temat tak rozlewa się na moje myśli, że nie jestem w stanie się uspokoić. W takiej sytuacji biorę dziennik, spisuję wszystko co mi siedzi w głowie i zazwyczaj pozwala mi to zasnąć.


To właśnie najważniejsze zalety journalingu, które uważam za wystarczające, aby przekonać Cię do rozpoczęcia pisania. To co, piszemy?


Jak zacząć prowadzić dziennik?


Prowadzenie dziennika zaczęłam od zakupu notesu, który będzie mnie po prostu wizualnie zachwycał. Lubię ładne rzeczy, więc to zachęca mnie do regularności. Ty możesz tak samo kupić dziennik lub wziąć zwykły zeszyt.


Generalnie nie polecam Ci sprzętu elektronicznego, bo sama wolę pisanie ręczne, ale jeśli chcesz możesz też użyć notatnika w telefonie lub komputerze.


Sprzęt gotowy to możesz teraz zacząć pisać. Jeśli chcesz spróbować absolutnej klasyki to w dzienniku spróbuj zapisać wszystko, dosłownie wszystko co akurat pojawi Ci się w głowie. Przykładowo:


Nie wiem co mam tutaj napisać, a Marta z dbamoglowe kazała mi to zrobić. Zaczynam prowadzić swój dziennik i chcę spróbować, czy się z tym polubię...


I tak dalej! Pisz tyle, ile będziesz potrzebować. Możesz sobie ustalić przedział czasowy.


Jeśli jednak chcesz na początek spróbować trochę łatwiejszej wersji journalingu (nie mniej skutecznej), to skorzystaj z listy 10 tematów do pisania w dzienniku:


  1. List do młodszej wersji siebie - napisz coś co chciałbyś przeczytać w przeszłości i dlaczego akurat to.

  2. Wdzięczność - lista rzeczy za, które jesteś wdzięczny. Może dotyczyć jednego dnia, tygodnia, roku a nawet całego życia.

  3. Emocje - napisz konkretnie co czujesz, jak przeżywasz to co obecnie czujesz i skąd się to bierze.

  4. Energy givers/energy takers - napisz co w życiu daje Ci energię, a co ją zabiera.

  5. i na których chciałbyś się skupić.

  6. Poszukaj w internecie inspirujących cytatów i przepisz je do swojego dziennika.

  7. Wypisz co sprawia, że czujesz się szczęśliwy, odczuwasz radość.

  8. Zapisz jak wyobrażasz sobie swój idealny dzień lub poranna i wieczorna rutyna.

  9. Najlepsza rzecz, która spotkała się w ostatnim dniu, tygodniu, miesiącu, roku.

  10. Napisz list do siebie w przyszłości - napisz coś przeczytasz w przyszłości.


Możesz potraktować tę listę jako 10 dniowe wyzwanie journalingu i na każdy dzień poświęć odrębny temat.


Jak wyrobić sobie nawyk?


Wspominałam już wcześniej, że w początkowym etapie, aby nauczyć się prowadzić dziennik próbowałam sobie wyrobić nawyk pisania.


Mój sposób na wyrobienie nawyku to zaplanowanie codziennego pisania, w tych samych warunkach, mniej więcej o tej samej porze np. przed spaniem. Po kilku/kilkunastu dniach, nawet przestałam zauważać, kiedy biorę z automatu notatnik do ręki.


Pamiętaj, że nie musisz robić tego codziennie. Rób to z taką częstotliwością, jakiej Ty potrzebujesz bo to właśnie Ty jesteś najważniejsza/y w Twoim selfcare.


Dziękuję Ci za przeczytanie artykułu, zapraszam Cię do codziennych inspiracji w temacie dbania o siebie na mój instagram >>


bottom of page